Psycholog| Kouč | Lektor| Brno


Zvládaní úrazů, pooperačních stavů a bolesti

Jako aktivní dítě i jako vrcholový sportovec jsem sama měla tu čest potkat se s úrazy. Snad posledním avšak nejnáročnějším sportovním úrazem byla zlomená páteř na jezdeckém tréninku. Kdo něco podobné zažil, umí si představit, co to obnáší od diagnostiky přes operace a rehabilitace, rekonvalescenci, fyzioterapii a nekončící cvičení. Nemluvím o stavu mysli, kdy člověk neví, jak to celé dopadne a scénářů se nabízí několik.

Nyní jsem znovu fit v původní kondici a často dostávám otázku, jestli se k ježdění vrátím. Jsem si zcela jista, že tenhle zázračný stav nenastal pouze díky štěstí "shora" a perfektní práci chirurgů, rehabilitačních pracovníků a fyzioterapeutů.

Co je každopádně důležité, je psychické rozpoložení. Opomenu teď otázku proč se nám úrazy stavějí do cesty. Zde se chci zaměřit pouze na to, že je v našich rukách, jak je zvládneme a s jakým výsledkem.

Není potřeba dlouze mluvit o tzv. psychosomatice - propojení fyzického těla s duševním prostorem. Jedna stránka mince je to, že fyzické onemocnění může vzniknout působením psychických faktorů (žaludeční vředy jako následek stresu, vysoký krevní tlak jako následek dlouhotrvající úzkosti apod.). Pak odstraněním negativních vlivů nastane i úleva na těle. Druhá stránka mince je to, že když už nás potká bolest nebo komplikace způsobené úrazem či operací, cíleným ovlivňováním psychiky pomůžeme tělu.

Mějme náš osud ve vlastních rukách.