Psycholog| Kouč | Lektor| Brno


Psychosomatika

Pečujme o duši i o tělo.

Psychično a fyzično jsou neoddělitelné součástí nás všech. Nelze dlouhodobě strádat psychicky, aniž by to nemělo dopad na naší tělesnou schránku. Rovněž strádání fyzické se projeví na naší psychice.

Např. dlouhodobý partnerský problém může vyústit do gynekologických problémů ženy, nadměrný stres (akutní nebo chronický) může způsobit poruchy spánku, srdečního rytmu nebo vážné potíže s trávicím ústrojím, nedostatek sebevědomí a lásky k sobě samotnému chybné držení těla, z něhož se tzv. řetězí spousta dalších závažných poruch: chybné dýchání, nedostatečné prokrvení, útlak páteřních nervů doprovázený bolestí apod. Nemluvě o hormonálním systému.

Naopak, problémy fyzické nikomu na duševní rovnováze nepřidají. Jistě, jsou mezi námi lidé silní, kteří se umějí sami postavit osudu a vyrovnají se i s takovými postiženími, jako jsou chybějící končetiny, riziko selhání srdce a dovedou žít šťastný a dobrý život, není jich však mnoho. I problémy jiného (méně omezujícího) tělesného charakteru je užitečné řešit v spolupráci fyzioterapeuta a psychologa. Mluvíme o tzv. psychosomatických onemocněních (čili duševně-tělesných), majících původ v naší duši. Pokud se rozvinuly do stadia, že je potřeba zákroku fyzioterapeuta (nebo i chirurgů), je potřeba na sobě pracovat ve smyslu duševním i fyzickém.

Není novou myšlenkou doporučení i preventivně se starat o svou duši i tělo současně. (Tak jako na zahradě zaléváme kytky i zeleninu, obojí, ne pouze jedno. Pro zjednodušení zde nemluvím o rozměru duchovním, o něm na jiném místě mých stránek.) Dobrý fyzioterapeut nejenom umí pomoct zmírnit tělesné potíže nebo bolest ale i vede klienta k zdravé životosprávě a návykům, které se mají pro klienta stát pozitivními stereotypy. (Je velice krátkodobé mobilizovat za 3 vteřiny klientovou páteř čímž zmizí bolestivé bloky. Je to sice okamžitá úleva, pro kterou jsme si přišli, co je avšak platná, když se již dále nestaráme a pravidelně necvičíme, abychom měli vybalancovaný svalový aparát kolem páteře a za nějakou dobu jedna strana - ta silnější - zase "přitáhne" náš obratel do špatné pozice, protože na opačné straně není dost silný "protivník" který umí stejnou silou "táhnout" proti?)

Fyzioterapeut umí poradit i s vyváženou stravou a optimální fyzickou aktivitou, vše na míru. To jsou přirozené kompetence, kterým bychom se všichni měli naučit a pak je i využívat.

Psycholog přebírá péči o duši, je-li potřeba, tak ve smyslu krizové akutní pomoci nebo posléze vede klienta k osobnostnímu růstu, uvědomění si příčin svých potíží, osvojení vitálních vzorců chování i myšlení, pozitivním postojům a k objevení vlastních vnitřních zdrojů potřebných pro dobrý život. Vnitřní změnou v duši se dostaneme i ke změnám na těle.

Třetí rozměr člověka - duchovní, zde nerozvádím. Neznamená to však, že má zůstat opomenut. Rovněž to neznamená, že nemůže sehrávat významnou roli na cestě k uzdravení, nebo že v něm nemůžou dlít příčiny potíží duševních či fyzických. Taky se zde nezabývám otázkou, co je příčina a co je následek. Nedovolím si tvrdit, že vztah příčiny a následku je lineární, o tom však jindy na jiném místě.