Psycholog| Kouč | Lektor| Brno


Tak, jak člověk přichází za svým zubařem s bolestí zubů nebo dásni, tedy té částí těla nebo člověka, na kterou se stomatolog specializuje, tak klient přichází za psychologem s jakýmkoli problémem týkajícím se jeho duše (z gr. slova psyché) - tedy části člověka, kterou se psycholog zabývá.

Užitečné je si uvědomit i to, že naše duše je s tělem úzce spjata, tudíž zdravotní problém tělesný může mít (a velmi často i má) příčinu právě v oblasti naší duše. Tehdy mluvíme o potížích psychosomatických (duševně-tělesných), čili majících původ nebo zdroj právě v naší duši.

Všichni známe (nejlépe pouze z doslechu) neblahý vliv dlouhotrvajícího "špatného" stresu na tvorbu např. žaludečních vředů, na zvýšení krevního tlaku, na získání tzv. syndromu vyhoření a podobně. V extrémním případě může dojít i k úmrtí jinak zdravého člověka působením nezvladatelného žalu (např. po úmrtí blízké osoby) či působením extrémního stresu apod. Tím chci připomenout a ilustrovat provázanost duše a těla, z čehož logicky vyplývá, že je potřeba se starat o obě tyto naše části a pokud už problém na fyzické úrovni nastal a je zřejmé, že příčina je na úrovni duše - tuto začít léčit. Zdaří-li se to, tedy je-li nalezena a odstraněna příčina problému v duši, odezní i následky na těle. Čím dřív, tím líp.

(Pro zjednodušení zde nehovořím o otázce života duchovního.)

Je-li potřeba spolupráce s lékařem (třeba i s psychiatrem, který je rovněž lékařem - MUDr.), psycholog samozřejmě tuto klientovi doporučí. Pokud již klient léky užívá, psycholog mu je samozřejmě nerozmlouvá a "nevysadí", tuto kompetenci přenechá lékaři. Rovněž psycholog žádné léky klientům nikdy nepředepisuje.

Co tedy lze řešit konkrétně?

(Výčet by byl tak zdlouhavý, že uvedu jenom několik příkladů. Příklady "potíží" neuvádím dle diagnostického manuálu, pouze jmenuji některé "zavedené názvy", se kterými se potencionální klient - laik může setkat. Proč zdůrazňuji "zavedené názvy"? Protože se neztotožňuji s tím, aby byl vůbec člověk označkován nálepkou "diagnózy" a neztotožňuji se s tím, aby velice individuální potíže velice individuálních lidí, které vznikly za velice individuálních okolností a ve velice individuálním kontextu vzájemného ovlivňování, byly označovány jako "typická unipolární deprese" nebo "typická schizofrenie" a podobně - a následně dle toho "předpisově" řešeny tak, jak se obecně k "depresi" nebo "schizofrenii" přistupuje, bez ohledu na jedinečnost každého klienta.)

nízké sebevědomí, partnerský rozchod, rozvod, únava, úzkost, strach, obsese, bulimie, anorexie, bolest, špatný prospěch ve škole, osobnostní růst, poruchy chování, poruchy spaní, závislost, nenávist, nerozhodnost, nevěra, sexuálni deviace (odchylky), neklid, třes, následky traumy (traumatické události), závrať, točení hlavy, návaly horka, sucho v ústech, psychické poruchy osobnosti (paranoje), deprese, charakter, obsedantno-kompulzivní porucha, manicko-depresivní porucha, psychopatie, konflikty, paranoidní porucha osobnosti, schizoidní porucha osobnosti, anxieta, agresivita, ztráta kontroly...

patologická žárlivost, schizofrenie, halucinace, alkoholismus, drogová závislost, neurastenie, hysterie, sexuální poruchy, sexuální úchylky, koktání, zajíkání, anorexia nervosa, tiky, kousání nechtů, specifické potíže učení

bolest hlavy, bolest páteře, bolest břicha, tlak na hrudníku, bolest ramena, bolest očí, bolest uší, bolest krku, bolest kolena, bolest svalů, bušení srdce, obtíže s dýcháním,…

strach (fobie) z pavouků (arachnofobie), strach z výšky (akrofobie), strach z lidí (antropofobie), strach z prostoru (agorafobie), strach z uzavřetých prostor (klaustrofobie), strach z přecházení silnice (agyrofobie), strach z jehel a špičatých předmětů (aichmofobie), strach z bouřek (keraunofobie), strach ze špíny (mysofobie), strach ze zvířat (zoofobie), strach z hadů (ofidiofobie), strach ze špíny nebo nepořádku (ataxofobie), strach z ohně (pyrofobie), starch z hmyzu (entomofobie), starch ze smrti (thanatofobie), starch z nemotorného počínaní (kakotechnofobie), starch z žen - u mužů (gynofobie), strach z porodu - u žen (tokofobie), strach ze sňatku (gamofobie), starch z mostů (gefyrofobie), starch z cizinců (xenofobie), strach z pohledu druhých (scopofobie), strach z nemoci (nosofobie), strach ze psů (kynofobie), strach z ordinace lékařů (iatrofobie), starch z výšky (akrofobie), ...

Není chybou problém mít, chybou je ho neřešit.